Psikolojik Problemi Var! Mış!!

Psikolojik Problemi Var! Mış!!

İnsanın yaşadığı her kültürde etiketleme vardır. Genellikle ırk, din, cinsiyet, sosyoekonomik düzey gibi kavramlar üzerinden etiketlemeler yapılmıştır. Başka bir adı damgalamadır. Kişinin olumsuz bir özelliği, karşıdakine yapıştırarak onu karalaması anlamına da gelebilir.

Damgalama yapılan kişiden korkulur. Çünkü nerde nasıl davranacağı belli değildir. Tepkisi öngörülemez. Dolayısıyla kişi zarar göreceğini düşünür.

Öfke duyulur çünkü bu kişilerin genellikle toplum huzurunu bozan kişiler olduğu düşünülür. Bu kişilerin tembel ve sorumsuz olduğuna ilişkin oturmuş efsane hikayeler vardır çevrelerinde.

Ruhsal hastalıklar da en fazla damgalamaya maruz bırakılan konulardan biridir. Akıl hastası, deli, ruh hastası gibi damgalamalar ile onları tanımak istemez, kendimizden uzaklaştırırız. Ötekileştiririz. Onları tecrit ederiz.

Bilmeyiz ki her insan hayatının bir döneminde depresyona giriyor. Veya zorlu hayat şartları karşısında krizler yaşayabiliyor. Yalnızlaşıyor. Normal dışı davranış ve düşünceler içinde olabiliyor.

Bu derin inkar,  kendimizi bile kendimizden tecrit etmeyi bırakalım ruhsal hastalıkları, birçok psikolojik nedenli fizyolojik hastalık geliştirmemize sebep olur.  Bu konu modern tıpta kabul görmüş gerçeklerden biridir. Birçok ruhsal hastalık, geliştirilmiş başka bir fiziksel hastalık ile maskelenmiştir.

Araştırmalar göstermiş ki ruhsal hastalığı olan kişilerden korkan ve daha fazla dışlayıcı, kısıtlayıcı davranan kişilerin düşük özsaygılı, o-bu-şu ne der diye düşünen ve yüksek kaygı düzeyine sahip  bireyler.

Daha olumlu kişisel algısı olan insanların ruhsal hastalık ve hastaya karşı daha olumlu tutumlara sahip oldukları görülmüştür.

Başa çıkamayacağımızı düşündüğümüz bu tür bilinmezliklerle ilgili yardım almak, kendimizi ve yakın çevremizi kucaklamaktır.

Ayşegül Sabuncu

Uzman Klinik Psikolog – Çocuk – Ergen - Aile ve Evlilik Terapisti

1992 – 1995 yılları arası Uludağ Üniversitesi Psikiyatri A.B.D. da Klinik Psikoloji uzmanlık eğitimini aldı.

Psikoloji

Bireysel (Yetişkin) Psikoterapi

Çocuk ve Ergen Psikoterapi

Aile Psikoterapisi

Evlilik Psikoterapisi

Psikometrik Ölçme

© 2018 Ayşegül Sabuncu. All Rights Reserved. Designed By GreenWhiteSEO

Search