BLOG

Cumhurbaşkanı Seçimlerine Giderken...

Büyük gün geldi. Tüm toplumda heyecan, coşku ve merak var. Seçmen düzeyine inen, siyasetçiler,  ev ev dolaşarak vaatlerde bulunuyorlar. Siyasi lider ile bu kadar yakın temas, bireyi daha da heyecanlandırıyor.

Seçimlerde oy vermenin yanında, seçim atmosferi de kişilerin oyunu kullanma davranışında etkilidir. Seçim dönemi mitingler, televizyon programları, mahallelerin bayraklarla donanımı, seçim büroları, adayların ziyaretleri, tartışmalar gibi birçok unsuru içerir.

“Kendisini temsil eden cumhurbaşkanının niteliklerini”, seçmenler bilinçli olarak biliyor olsa da, seçim öncesi son haftalar, siyasilerin , diğer cumhurbaşkanı adayı ile ilgili yaptığı “şok” açıklamalar, ortaya çıkardığı ses kayıtları, diğer siyasilere yapılan haksızlıklar ile zihinler iyice karışır. Yıpratıcı  polemiklere girilir. Ve güç savaşı başlar.

Kim güçlü, stres altında kim zayıf, kim adaletli, kim eğlenceli ve kontrollü izlenir. Asıl seçim sonuçlarını belirleyen, bu son hafta coşkunun en yukarıda olduğu  ve tüm yıpratmalara rağmen güçlü adayın, sağlam duruşu ile seçimin sonucunun belirlediği bir “son” dur.

Araştırmalar gösteriyor ki, bizi harekete geçiren kararımızın mayası, lidere ilişkin izlenimlerimizden oluşuyor. Bir “Güçlü adam” ve bir de “ zayıf adama” ihtiyaç duyarız. Bu yüzden de adaylar seçim kampanyaları boyuncu genelde kendi yapacakları icraatlardan bahsetmek yerine, kendine rakip gördükleri adayları eleştirmeyi oy toplamak için daha uygun görürler. Çünkü seçmenler bu negatif paylaşımlar ile daha duygusal tepkileri görür ve hissederler. Bu kışkırtıcı ve ezen konuşmaların heyecanı, kendilerine de sıçrar. Dolayısı ile oy kullanma sürecindeki tepkilerimiz çok akıl karı tepkiler değildir. 

İnsanlar bu karmaşadan pek de mutsuz değiller. Çünkü seçimler, aynı zamanda yeni umutların beslendiği, yeni başlangıçları tarif eder.

Duygularımızın farkındalığı, eski yaşadığımız zorlukların bilincinde olarak; Gelecekte bizi en iyi temsil edecek adaletli, hoşgörülü ve barışçıl lideri seçmek için 24 Haziran Pazar günü mutlaka oyumuzu kullanalım. Kullanılmayan her oy ülkemiz için bir kayıptır.

 

Ayşegül Sabuncu

Uzman Klinik Psikolog – Çocuk – Ergen - Aile ve Evlilik Terapisti

1992 – 1995 yılları arası Uludağ Üniversitesi Psikiyatri A.B.D. da Klinik Psikoloji uzmanlık eğitimini aldı.

Psikoloji

Bireysel (Yetişkin) Psikoterapi

Çocuk ve Ergen Psikoterapi

Aile Psikoterapisi

Evlilik Psikoterapisi

Psikometrik Ölçme

© 2018 Ayşegül Sabuncu. All Rights Reserved. Designed By GreenWhiteSEO

Search